Video Marketing – jak robić to dobrze

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nie zatrzymał się choć na chwilę, przeglądając feed fejsa, na jakimś materiale video, który bądź to był udostępniony przez znajomego, bądź zainteresował nas swoim początkiem. Wszystkie znaki na ziemi i na niebie, a więc twórcy zbiorczych materiałów zwanych trendami na 2018 rok w marketingu, zgodnie i jednym chórem zwiastują rozwój i mierzalny wzrost znaczenia video marketingu, szczególnie tam, gdzie potencjalnych odbiorców jest najwięcej – czyli w mediach społecznościowych.

Warto się temu dokładnie przyjrzeć ze względu na ogrom możliwości jakie daje video. W tym nieco mniej sążnistym artykule przytoczę kilka dobrych  praktyk w stosowaniu – tych bardziej lub mniej – przemyślanych materiałów video wrzucanych m.in. na fejsa.

Na początku było zaciekawienie…

Dlaczego człowiek rozwinął się tak bardzo, że w pewnym momencie zapragnął założyć profil na Facebook? Był ciekawy tego, co go otacza, był ciekawy tego co nowe.

Zaciekawienie to jeden z filarów modelu marketingowego nazwanego akronimem AIDA.  W skrócie, nazwa wywodzi się od pierwszych słów 4 zachowań klienta wobec produktu.

  • Attention – przyciągnięcie uwagi odbiorcy
  • Interest – zaciekawienie produktem/treściami, które chcemy mu pokazać
  • Desire – wyzwolenie w nim pragnienia, uświadomienie mu, że produkt/treści są mu potrzebne
  • Action – Właściwe przekonanie odbiorcy, że dajemy mu to, co on chce.

To teoria, o której warto pamiętać już na etapie planowania swoich video działań, ponieważ zamierzony cel jest dla nas najważniejszy. Czy będzie to przedstawienie swojego produktu, czy przekazanie istotnych dla nas treści związanych z naszym działaniem – zależy to już tylko od nas.

Pozory mylą

O historii filmu i video nie muszę wam pisać, każdy kto choć trochę zainteresował się rynkiem video, dobrze wie jak to wszystko się zaczęło i w jak wielu aspektach naszego życia jest nam przydatne.  Istnieje pewna, niepisana zasada dotycząca tego, jak materiał video powinien być nagrywany i udostępniany.

Zobaczcie ten film:

Puryści procesu powstawania dzieła filmowego nie będą zachwyceni tym, co zaraz napiszę. W jaki sposób przewijacie feed na Facebook w aplikacji mobile (bo przecież 80% użytkowników przegląda Facebook na smartfonie)? Jakich formatów zdjęć jest na Facebook najwięcej? Po szybkim odpaleniu apki okaże się, że przeglądamy go wertykalnie. Korzystacie z Instastories? Użytkownicy udostępniają tam swoje video wertykalnie.  Dlaczego nie publikować w  takiej wersji naszych materiałów video? Można to wykorzystać w nietypowy sposób i tym samym przyciągnąć uwagę naszych fanów.

Kwadrat, ramka i napisy

OK, wiemy, że wertykalnie też można. Czy sprawdzi się również inny format? Oczywiście jest miejsce dla wszystkich. Typowy instagramowy kwadrat również bardzo dobrze sprawdzi się jako atrakcyjne video na Facebooku. Dodatkowo delikatna ramka, na której możesz umieścić temat, tytuł lub cokolwiek tylko zechcesz. Dzięki temu nasi widzowie zapamiętają najważniejsze szczegóły związane z naszą marką.

Ważnym elementem są napisy, których dodanie może znacząco wpłynąć na ilość wyświetleń, bo przecież jadąc komunikacją miejską nie zawsze możemy sobie pozwolić na uruchomienie głośników w telefonie. Napisy pozwolą nam na zrozumienie tego, co dzieje się na wideo, bez przerywania naszej ulubionej piosenki streamowanej na spotify.

To kolejna dobra praktyką, stosowanie jest trzech elementów: kwadrat, ramka i napisy.

Bądź na żywo

Jak zapowiedział sprawca całego zamieszania, zwanego Facebookiem, w najbliższym czasie materiały live będą na topie. Wywołują dużo ruchu na profilu, dają potrzebne reakcje i pomagają w zasięgach. Jak robić to dobrze? Najważniejszy jest pomysł, który zaciekawi naszych fanów. Jeśli sprzedajemy drukarki 3D, zróbmy live z tego jak powstaje drukowany przez nas przedmiot. Jeśli mamy dużo do powiedzenia, powiedzmy to na żywo i wejdźmy w dyskusję z komentującymi. Obecnie transmisję live możemy zrobić dosłownie z każdego miejsca na ziemi, z samochodu, podczas spaceru w parku, czy nawet ze szczytu Giewontu.

Jak on będzie wyglądał i jakiego sprzętu użyjemy, zależy tylko od nas i naszego pomysłu. Do bardzo dobrej transmisji może nam posłużyć nasz smartfon, a gdy chcemy zrobić coś dużego to istnieje wiele rozwiązań, które pozwolą nam przeprowadzić transmisję niczym w profesjonalnej telewizji.

Video w marketing to narzędzie, które jeszcze bardziej rozwinie prowadzone przez nas działania w mediach społecznościowych. Materiały video są – w pewnym sensie – oczkiem w głowie algorytmów facebooka, bardzo go lubią i dlatego video może więcej. Za reklamy płacimy mniej, zasięgi większe, a i satysfakcja odbiorców coraz bardziej rośnie.

Należy tylko pamiętać o kilku prostych zasadach. A zastaniemy Hitchcockami video marketingu społecznościwego.

Wojciech Cymerman